Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Být bez chyb

22. 04. 2017 11:06:14
Snili jste někdy o tom, jak se vám všechno daří udělat správně? Ve skutečnosti k našemu životu patří i chyby. Mohou nám úplně změnit život. Co s nimi?

Každý člověk dělá chyby. Občas se splete, sem tam neporozumí tomu, co je od něho očekáváno. Nebo se mu prostě nechce namáhat se tolik kvůli něčemu, co považuje za málo důležité. Třeba je také přesvědčený, že zvolit to nejsprávnější řešení – a později zjistí, jak moc se mýlil.

Chyby, omyly a nesprávná řešení k našemu životu prostě patří. Občas nám mohou způsobit obrovské potíže. A někdy si jich ani nevšimneme. Rozdílný je však postoj, který k nim zaujmeme. Někdo vychází z toho, že vlastně žádné chyby nedělá a celý ten problém způsobil někdo jiný. Ať už ostatní, kteří jeho skvělé jednání špatně pochopili, nebo nějaký jeho nepřítel, jenž mu chce uškodit. Jiní lidé si naopak pěstují přesvědčení, že jim se nemůže podařit udělat něco správně. Když náhodou mají úspěch, zdůvodňují to nečekanou shodou okolností – vždyť oni jsou přece nešikovní a nic se jim nevede.

Tyhle dva přístupy mají hodně podobného, i když se to nezdá. V obou případech se nemusíte smiřovat s tím, že občas chybujete. Ať už obrátíte svůj hněv vůči těm druhým, nebo vůči sobě. Není potřeba lámat si hlavu s problémem, kterému ostatní lidé čelí. Když totiž přijmete, že někdy něco děláte špatně a někdy také dobře, váš život je najednou o něco složitější. Máte možnost sami určovat, jak budete jednat a jaké budou následky vašich rozhodnutí. A každý den bojujete s nejistotou, která je s vaším výběrem spojena.

Malé děti zpočátku tolik nejistoty obyčejně neunesou. Proto doufají, že vždycky budou první, nejlepší, bezchybné. Pokud jejich úsilí selže, mohou mít pocit, že se s jednou prohrou zhroutil svět. Naštěstí se zase rychle vzpamatují a pustí se do sbírání dalších zkušeností.

V mládí často toužíme po úžasných hrdinských činech. Chceme vykonat velké věci a především vyvarovat se chyb, které udělali naši rodiče. Obyčejně už ustojíme situaci, kdy jsme něco neudělali správně. Přesto se však často trápíme s nedokonalostí, která ostatním připadá naprosto nedůležitá.

Pak postupně kráčíme životem a dozráváme. U řady z nás to znamená, že si zvykáme dělat věci správně i špatně a netrápit se s tím tolik. Postupně víc rozumíme tomu, co jsme kdy udělali – a k čemu to v našem životě vedlo. Pak se setkáváme s příslovími, jako je třeba tohle: „Všechno zlé je k něčemu dobré.“

Když se na své chyby důkladně podíváte, zjistíte, že váš život někam nasměrovaly. Nejen správná rozhodnutí, ale i ta nesprávná vás postupně k čemusi dovedla. Často se nám v danou chvíli vůbec nelíbilo, co se nám přihodilo. Nechtěli jsme se v životě vydat tou cestou, která se před námi objevila. Obyčejně se jednalo o ztrátu, které bychom se jinak vyhnuli. Přišli jsme třeba o skvělého kamaráda, ztratili jsme vyhlídky na lákavé zaměstnání, zbavili jsme se peněz...

Když však nějakou dobu počkáte, zjistíte, že jste nakonec dokázali i z téhle situace získat něco úžasného. Po období, kdy jste byli nešťastní ze svého omylu a z jeho důsledků, začal být váš život opět zajímavý a plný příležitostí. Našli jste další známé, objevili jste prima práci a začali jste si užívat toho, co vám další dny nabízely. Kdybyste měli zapřemýšlet, nakolik své chyby litujete, někdy zjistíte, že byste bez ní neobjevili něco, čeho si hodně ceníte.

Zkuste se podívat na své starší omyly a chybná rozhodnutí. Někdy je potřeba vzpomínat na události, které se přihodily před mnoha lety, protože teprve dlouhý čas ukáže, jaké proměny do vašeho života přinesly. Určitě zjistíte, že váš život by se bez nich vyvíjel úplně jinak. Na druhé straně máte svůj současný život, který jste si dokázali postupně vybudovat. I když jste někdy stavěli z trosek a z cihel, které zbyly po stavbách zbořených kvůli jedné jediné chybě.

Nejspíš zjistíte, že i když jste mohli být někým jiným a žít úplně jinak, i tak máte dnes spoustu radosti z toho, co jste za ta léta vytvořili. Že žádná z vašich chyb nebyla tak zničující. A že jste dokázali vykonat i spoustu správných věcí a udělat svůj život takový, aby vás těšil. Čas otupil mnohé hrany a dal vám příležitost napravit a často i vylepšit řadu věcí.

Až uděláte další velkou chybu, zkuste si na to vzpomenout. Za pár let už to bude vaše minulost. Vzala vám spoustu příležitostí, aby vám otevřela řadu dalších možností. A možná se zrovna vám poštěstí využít tenhle svůj omyl tak, abyste měli nakonec ještě zajímavější a krásnější život. V tuto chvíli o tom nemusíte vědět. Za pár let si vzpomenete na chvíle obav a zoufalství a budete moci říct, že to všechno nakonec dobře dopadlo.

Nebojte se dělat chyby. Patří k nám všem stejně jako správná rozhodnutí a jsou pro náš život stejně důležité.

Autor: Lenka Šnajdrová | sobota 22.4.2017 11:06 | karma článku: 12.51 | přečteno: 241x

Další články blogera

Lenka Šnajdrová

Dávat a brát

Je pro vás obtížné přijímat dary od těch druhých? Nebo se necítíte dobře, když se jim pokoušíte něco dát? Dávat a brát je náročné umění. Pokud však žijeme mezi lidmi, uplatňujeme ho každý den. Jak si to usnadnit?

12.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 256 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Věčná škola

Jak je to vlastně s učením? Skutečně získáme nejvíc vzdělání ve škole? To nemusí být vůbec pravda. Opravdové studium nás čeká po celý život. Jenomže místo známek jsou naše znalosti odměňovány úspěšností a spokojeností.

1.9.2017 v 7:46 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 150 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Únava

Jste unavení? Potřebovali byste zkrátka víc energie? Někdy je řešení celkem snadné. Jindy tak jen vypadá. Odhodlat se k němu dá pak velkou práci. Může od vás totiž vyžadovat změnu, jakou jste vůbec nečekali.

19.8.2017 v 7:52 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 367 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Kdo nehraje, nevyhraje – někdy ovšem prohraje

Každý z nás občas zkouší své štěstí v různých soutěžích a hrách. Občas v nich zvítězíme, často prohrajeme. Proč to pořád děláme? Co tím vlastně můžeme získat? Někdy bývá i prohra něčím jiným, než se na první pohled může zdát...

6.8.2017 v 9:30 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 326 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Tereza Lišková

Dokonalá matka

Jsem dokonalá matka. Vždy dokonale upravená a oblečená podle poslední módy. Jsem skvělá kuchařka, matka, manželka i milenka. Dá to sice hodně práce a odříkání, ale rozzářená tvář dítěte a spokojený výraz manžela za to stojí.

22.9.2017 v 8:52 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 595 | Diskuse

Klára Dvořáková

Co neříkat ráno po náhodném sexu

Večírek, spousta alkoholu, jiskření, vášnivá noc, bolestivé ráno a z pod peřiny kouká cizí noha. Za které otázky máme chuť zabíjet?

22.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 1308 | Diskuse

Jitka Štanclová

Děcka, hybaj na pole!

Už když jsem přicházela ze školy k domovu, vsázela jsem se sama se sebou, zda tam bude ten vzkaz ležet.

21.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 27.29 | Přečteno: 665 | Diskuse

Ivana Dianová

Trest nebo výsměch?

A je to jenom výsměch samotné oběti, a nebo snad celé společnosti? Asi oboje, nebo nevím.................................

20.9.2017 v 16:17 | Karma článku: 34.20 | Přečteno: 1385 | Diskuse

Viktorie Beso

No, byl to porod!

Podruhé je to prý brnkačka. Pokud tím někdo myslel brnkačku na nervy, tak potom ano. Zrození druhého potomka byl totiž Texaský masakr motorovou pilou.

20.9.2017 v 10:57 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 3684 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 9.23 Průměrná čtenost 386

Člověk, který se snaží žít spokojeným životem. Profesí jsem psycholožka, nyní jsem na rodičovské dovolené.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.