Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zázračná přestávka

11. 03. 2017 17:13:24
Existují chvíle, kdy prostě nemůžete pracovat ani se bavit. Čekáte, až pominou. Tyhle okamžiky v sobě nesou obrovské možnosti, pokud je správně využijete. Mohou změnit vás i váš život.

Náš program bývá určován spoustou věcí. Zaměstnání je jednou z nich. Pak také škola a zájmové kroužky - ať už naše vlastní, nebo studium a záliby dětí či vnoučat. I domácnost a nutnost chodit vcelku čistí a upravení s sebou nese závazky, které ovlivňují naše zacházení s časem.

Ani v minulosti nebyli lidé pány svého času víc než dnes. Když jsem pozorovala prabábu a její vrstevnice, viděla jsem spousty práce, které musely na jaře, v létě a na podzim stihnout. Přesto však měly mnohem víc času, kdy vlastně nic podstatného dělat nemusely. Nemohly. Když se večer stmívalo, nebylo na práci venku vidět. Pokud krajinu pokryl sníh, našly si najednou chvíle, kdy mohly s částí dne nakládat podle svého přání.

Dlouho žily v době, kdy lidé televizi považovali za cosi mimořádného a internet neexistoval. Telefon mělo zavedeno pár stavení ve vsi. To už se nám dnes zdá podivné. Ony se však díky tomu musely naučit zacházet se svým časem úplně jinak, než to děláme my.

U prabáby jsem se setkávala s jednou vymožeností, kterou si dnes dopřávají lidé jen zřídkakdy. Je to skutečně volný čas. Doba, kdy není nikdo, kdo by se postaral, abych se náhodou nenudila. Chvíle, o jejíž vyplnění se mohu postarat jen já a jen já rozhoduji, zda si ji užiju, nebo ji strávím netrpělivým očekáváním další práce či zábavy.

Postupně jsem se naučila takové chvíle vyhledávat a oceňovat. Přinášejí totiž nevídané poklady.

Přestávek v našem životě můžeme najít vícero druhů. Nejobvyklejší a nejsnáze dosažitelná je pauza kratičká, několikaminutová. Tu ve svém denním programu občas potká skoro každý. Obvykle se s ní hned popere tím, že jde něco sníst, přečíst si zprávy na počítači či na mobilu. Nebo rychle hledá, co by udělal, aby ten volný čas využil k dohnání nějaké práce.

Kdybychom to neudělali, mohlo by se stát, že nám přestávka pomůže v našem životě způsobem, na který nejsme zvyklí. Strávit několik minut jen sami se sebou může totiž přinést drobnou změnu. Můžeme se zamyslet nad tím, jak žijeme. Jestli jsme spokojeni s tím, co v současné době děláme. Co bychom si přáli v tuhle chvíli prožívat? Jak bychom dokázali zpříjemnit svůj život? Nabízí se spousta otázek, na které v běžném shonu prostě nemáme čas.

Pokud se jim občas chvilku věnujeme, můžeme začít pochybovat o spoustě věcí. A postupně hledat cesty, jak měnit to, co bychom si přáli mít jinak. Najednou držíme v ruce nástroj, díky kterému si můžeme svůj život upravit tak, abychom se v něm cítili lépe.

Jsou i přestávky mnohem delší, které si můžeme občas také dopřát. To je mnohem obtížnější, ovšem získáme o to víc. Dnes i dříve lidé čas od času měli i přestávku celodenní, nebo dokonce několik dní mohli dělat jen trochu věcí a většinu dne měli k dispozici pro sebe.

Jsou chvíle, kdy by se nám hodilo právě něco takového. Třeba když stojíme před důležitým rozhodnutím, nebo když nás potká nějaká mimořádná nehoda. Tehdy se může taková pauza nevídaně vyplatit. Hodně lidí by ji hned vyplnilo sledováním televize, prozkoumáváním turistických pamětihodností či spoustou zájmových aktivit, které jim nedají ani chvilku času na sebe samotné. Mohou ji však využít ještě výhodněji.

Ten den či po několik dní můžete zkoumat, co byste si přáli, čeho se bojíte, co chcete změnit a co naopak ne. Můžete věnovat péči a pozornost vašemu vlastnímu životu. Je pravda, že životy dávno zesnulých králů či skvělý adrenalinový zážitek jsou mnohem méně náročné činnosti. Zkusit se chvíli zabývat sebou samým dá mnohem víc práce. Někdy je nejlepší zkombinovat obojí - chvíli si odpočinout při prohlídce hradu a pak třeba cestou zpátky chvíli přemýšlet o sobě.

Třetí druh přestávek je výjimečný a lidé si jej obvykle dopřejí jen jednou či dvakrát za život. Někdo se s ním nesetká ani jedinkrát. Je to přestávka ve chvíli, kdy už jsme se zcela vyčerpali tím, jak žijeme. Někdo takové chvíli říká vyhoření, někdo burn out. Někdo zhroucení z dlouhodobého přepracování. Když jste tak daleko, tělo a mysl si obvykle pauzu vynutí. Ta často trvá několik měsíců, někdy i pár let.

Bývá potřebná právě u lidí, kteří kratší přestávky využívají jinak. Radši se pustí do práce na novém pracovním projektu, než by se zamysleli nad projektem zvaným Já a můj život. Nutnou dovolenou stráví péčí o ostatní lidi či spoustou aktivit, díky kterým si nenajdou čas na sebe samé. Po nějaké době se jejich tělo a mysl mohou vzbouřit a pauzu si zkrátka prosadí.

Pokud přestávku - ať už krátkou, nebo nějakou delší - využijete ke svému prospěchu, vrátíte se pak ke svému běžnému životu jiní. Chvíle, které věnujete péči o svůj život, vás pokaždé trochu promění. Díky nim objevíte postupně nové možnosti a porozumíte spoustě věcí. A vaše dny budou o něco příjemnější.

Autor: Lenka Šnajdrová | sobota 11.3.2017 17:13 | karma článku: 15.18 | přečteno: 303x

Další články blogera

Lenka Šnajdrová

Tichá síla

Hovoříte rádi s ostatními? Jste komunikativní? Podobně se ptá řada zaměstnavatelů. Může je pak překvapit, že někdy toho mnohem víc dosáhnou lidé mlčenliví.

11.11.2017 v 15:51 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 310 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Majáky v bouři našich životů

Stává se vám občas, že vám nejvíc pomůže ten, kdo se o to vůbec nesnaží? A ani netuší, jak moc vám změnil život? Takových lidí je kolem nás spousta, jen si jich musíme všimnout.

1.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 8.33 | Přečteno: 342 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

A co na to ti druzí

Moc ráda bych... Ale co by na to řekli ostatní? Také se vám stává, že vám tahle jednoduchá otázka brání žít tak, jak byste si opravdu přáli? A je to skutečně nutné?

22.10.2017 v 12:16 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 331 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Největší tma bývá před úsvitem

Také jste to zažili? Najednou se vám v životě nakupí spousta problémů a stále přibývají další. Co s tím? Kde vzít dostatek síly na jejich zvládnutí? Existuje něco, co může pomoci.

12.10.2017 v 9:06 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 345 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Alena Suchopárová

A už jsme v hrsti Ďáblova oka.

Před lety do našeho domu uhodil blesk. Vyprávění o tom, jak jsme pojišťovně dokazovali, že udeřil do osmi předmětů najednou, je možná také dobrá historka pro blog, ale dnes to bude o něčem jiném.

17.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 356 | Diskuse

Veronika Horáčková

Týden 45: 23 hodin ve Wroclawi

Minulý týden jsem se svým drahým podnikla dvoudenní výlet do polské Wroclawi. Musela jsem přitom překonat fobii z cestování autobusem a absolvovat pětihodinovou cestu tam a zase zpět.

17.11.2017 v 20:54 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 157 | Diskuse

Radka Svobodová

Patříte mezi rodinné outsidery?

Někteří z nás moc dobře znají ten pocit, jaké to je, být outsiderem. Existuje mnoho lidí s osudem ošklivého káčátka, které bylo vyhoštěncem ve vlastní rodině jen proto, že ve skutečnosti bylo labutí.

17.11.2017 v 13:16 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 426 | Diskuse

Iva Votočková

Já mám svaly, Ty máš čáry

Ona: "Běž se postavit někam dál ode mě, třeba na druhou stranu sálu. Nemůžu se na Tebe dívat!" Já: "Proč?" Ona: "Mám depresi z Tvých svalů."

16.11.2017 v 14:19 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 465 | Diskuse

Alena Suchopárová

A už jsme v hrsti Ďáblova oka.

Před lety do našeho domu uhodil blesk. Vyprávění o tom, jak jsme pojišťovně dokazovali, že udeřil do osmi předmětů najednou, je možná také dobrá historka pro blog, ale dnes to bude o něčem jiném.

15.11.2017 v 22:17 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 279 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 10.74 Průměrná čtenost 393

Člověk, který se snaží žít spokojeným životem. Profesí jsem psycholožka, nyní jsem na rodičovské dovolené.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.