Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Být bez chyb

22. 04. 2017 11:06:14
Snili jste někdy o tom, jak se vám všechno daří udělat správně? Ve skutečnosti k našemu životu patří i chyby. Mohou nám úplně změnit život. Co s nimi?

Každý člověk dělá chyby. Občas se splete, sem tam neporozumí tomu, co je od něho očekáváno. Nebo se mu prostě nechce namáhat se tolik kvůli něčemu, co považuje za málo důležité. Třeba je také přesvědčený, že zvolit to nejsprávnější řešení – a později zjistí, jak moc se mýlil.

Chyby, omyly a nesprávná řešení k našemu životu prostě patří. Občas nám mohou způsobit obrovské potíže. A někdy si jich ani nevšimneme. Rozdílný je však postoj, který k nim zaujmeme. Někdo vychází z toho, že vlastně žádné chyby nedělá a celý ten problém způsobil někdo jiný. Ať už ostatní, kteří jeho skvělé jednání špatně pochopili, nebo nějaký jeho nepřítel, jenž mu chce uškodit. Jiní lidé si naopak pěstují přesvědčení, že jim se nemůže podařit udělat něco správně. Když náhodou mají úspěch, zdůvodňují to nečekanou shodou okolností – vždyť oni jsou přece nešikovní a nic se jim nevede.

Tyhle dva přístupy mají hodně podobného, i když se to nezdá. V obou případech se nemusíte smiřovat s tím, že občas chybujete. Ať už obrátíte svůj hněv vůči těm druhým, nebo vůči sobě. Není potřeba lámat si hlavu s problémem, kterému ostatní lidé čelí. Když totiž přijmete, že někdy něco děláte špatně a někdy také dobře, váš život je najednou o něco složitější. Máte možnost sami určovat, jak budete jednat a jaké budou následky vašich rozhodnutí. A každý den bojujete s nejistotou, která je s vaším výběrem spojena.

Malé děti zpočátku tolik nejistoty obyčejně neunesou. Proto doufají, že vždycky budou první, nejlepší, bezchybné. Pokud jejich úsilí selže, mohou mít pocit, že se s jednou prohrou zhroutil svět. Naštěstí se zase rychle vzpamatují a pustí se do sbírání dalších zkušeností.

V mládí často toužíme po úžasných hrdinských činech. Chceme vykonat velké věci a především vyvarovat se chyb, které udělali naši rodiče. Obyčejně už ustojíme situaci, kdy jsme něco neudělali správně. Přesto se však často trápíme s nedokonalostí, která ostatním připadá naprosto nedůležitá.

Pak postupně kráčíme životem a dozráváme. U řady z nás to znamená, že si zvykáme dělat věci správně i špatně a netrápit se s tím tolik. Postupně víc rozumíme tomu, co jsme kdy udělali – a k čemu to v našem životě vedlo. Pak se setkáváme s příslovími, jako je třeba tohle: „Všechno zlé je k něčemu dobré.“

Když se na své chyby důkladně podíváte, zjistíte, že váš život někam nasměrovaly. Nejen správná rozhodnutí, ale i ta nesprávná vás postupně k čemusi dovedla. Často se nám v danou chvíli vůbec nelíbilo, co se nám přihodilo. Nechtěli jsme se v životě vydat tou cestou, která se před námi objevila. Obyčejně se jednalo o ztrátu, které bychom se jinak vyhnuli. Přišli jsme třeba o skvělého kamaráda, ztratili jsme vyhlídky na lákavé zaměstnání, zbavili jsme se peněz...

Když však nějakou dobu počkáte, zjistíte, že jste nakonec dokázali i z téhle situace získat něco úžasného. Po období, kdy jste byli nešťastní ze svého omylu a z jeho důsledků, začal být váš život opět zajímavý a plný příležitostí. Našli jste další známé, objevili jste prima práci a začali jste si užívat toho, co vám další dny nabízely. Kdybyste měli zapřemýšlet, nakolik své chyby litujete, někdy zjistíte, že byste bez ní neobjevili něco, čeho si hodně ceníte.

Zkuste se podívat na své starší omyly a chybná rozhodnutí. Někdy je potřeba vzpomínat na události, které se přihodily před mnoha lety, protože teprve dlouhý čas ukáže, jaké proměny do vašeho života přinesly. Určitě zjistíte, že váš život by se bez nich vyvíjel úplně jinak. Na druhé straně máte svůj současný život, který jste si dokázali postupně vybudovat. I když jste někdy stavěli z trosek a z cihel, které zbyly po stavbách zbořených kvůli jedné jediné chybě.

Nejspíš zjistíte, že i když jste mohli být někým jiným a žít úplně jinak, i tak máte dnes spoustu radosti z toho, co jste za ta léta vytvořili. Že žádná z vašich chyb nebyla tak zničující. A že jste dokázali vykonat i spoustu správných věcí a udělat svůj život takový, aby vás těšil. Čas otupil mnohé hrany a dal vám příležitost napravit a často i vylepšit řadu věcí.

Až uděláte další velkou chybu, zkuste si na to vzpomenout. Za pár let už to bude vaše minulost. Vzala vám spoustu příležitostí, aby vám otevřela řadu dalších možností. A možná se zrovna vám poštěstí využít tenhle svůj omyl tak, abyste měli nakonec ještě zajímavější a krásnější život. V tuto chvíli o tom nemusíte vědět. Za pár let si vzpomenete na chvíle obav a zoufalství a budete moci říct, že to všechno nakonec dobře dopadlo.

Nebojte se dělat chyby. Patří k nám všem stejně jako správná rozhodnutí a jsou pro náš život stejně důležité.

Autor: Lenka Šnajdrová | sobota 22.4.2017 11:06 | karma článku: 12.83 | přečteno: 244x

Další články blogera

Lenka Šnajdrová

Tichá síla

Hovoříte rádi s ostatními? Jste komunikativní? Podobně se ptá řada zaměstnavatelů. Může je pak překvapit, že někdy toho mnohem víc dosáhnou lidé mlčenliví.

11.11.2017 v 15:51 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 310 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Majáky v bouři našich životů

Stává se vám občas, že vám nejvíc pomůže ten, kdo se o to vůbec nesnaží? A ani netuší, jak moc vám změnil život? Takových lidí je kolem nás spousta, jen si jich musíme všimnout.

1.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 8.33 | Přečteno: 342 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

A co na to ti druzí

Moc ráda bych... Ale co by na to řekli ostatní? Také se vám stává, že vám tahle jednoduchá otázka brání žít tak, jak byste si opravdu přáli? A je to skutečně nutné?

22.10.2017 v 12:16 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 331 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Největší tma bývá před úsvitem

Také jste to zažili? Najednou se vám v životě nakupí spousta problémů a stále přibývají další. Co s tím? Kde vzít dostatek síly na jejich zvládnutí? Existuje něco, co může pomoci.

12.10.2017 v 9:06 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 345 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Alena Suchopárová

A už jsme v hrsti Ďáblova oka.

Před lety do našeho domu uhodil blesk. Vyprávění o tom, jak jsme pojišťovně dokazovali, že udeřil do osmi předmětů najednou, je možná také dobrá historka pro blog, ale dnes to bude o něčem jiném.

17.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 355 | Diskuse

Veronika Horáčková

Týden 45: 23 hodin ve Wroclawi

Minulý týden jsem se svým drahým podnikla dvoudenní výlet do polské Wroclawi. Musela jsem přitom překonat fobii z cestování autobusem a absolvovat pětihodinovou cestu tam a zase zpět.

17.11.2017 v 20:54 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 157 | Diskuse

Radka Svobodová

Patříte mezi rodinné outsidery?

Někteří z nás moc dobře znají ten pocit, jaké to je, být outsiderem. Existuje mnoho lidí s osudem ošklivého káčátka, které bylo vyhoštěncem ve vlastní rodině jen proto, že ve skutečnosti bylo labutí.

17.11.2017 v 13:16 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 426 | Diskuse

Iva Votočková

Já mám svaly, Ty máš čáry

Ona: "Běž se postavit někam dál ode mě, třeba na druhou stranu sálu. Nemůžu se na Tebe dívat!" Já: "Proč?" Ona: "Mám depresi z Tvých svalů."

16.11.2017 v 14:19 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 465 | Diskuse

Alena Suchopárová

A už jsme v hrsti Ďáblova oka.

Před lety do našeho domu uhodil blesk. Vyprávění o tom, jak jsme pojišťovně dokazovali, že udeřil do osmi předmětů najednou, je možná také dobrá historka pro blog, ale dnes to bude o něčem jiném.

15.11.2017 v 22:17 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 279 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 10.74 Průměrná čtenost 393

Člověk, který se snaží žít spokojeným životem. Profesí jsem psycholožka, nyní jsem na rodičovské dovolené.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.