Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kupte si štěstí

12. 03. 2018 18:52:13
Když budete mít spoustu peněz, budete šťastní. Tohle pravidlo však v životě moc nefunguje. Pokud se zaměříte jen na svůj výdělek, nakonec prohrajete právě to, po čem toužíte nejvíc.

Spousta peněz je něco, co by se každému hodilo. A hromada peněz prý nikdy nemůže být dost velká, vždycky by bylo dobré mít jich o trochu víc. O tom slýcháme spoustu věcí. A ještě víc si jich pak domýšlíme.

Možná právě to je nejdůležitější. Jak si to vlastně představujeme. Když se zeptáte někoho kolem sebe, co by mu určitě zpříjemnilo život, můžete být překvapeni. Často uslyšíte jako odpověď právě něco jako "spousta peněz". Pokud však začnete zkoumat, co by si s nimi počal, dozvíte se o něm mnohem víc.

Najednou zjistíte, co komu z nás doopravdy schází. Ona velká honba za penězi je ve skutečnosti jen pokusem dosáhnout toho, po čem opravdu toužíme. Čím víc jsme se svým životem nespokojeni, tím snáz podlehneme přesvědčení, že tohle všechno se dá vyřešit, když budeme mít spoustu peněz.

Stačí chvíli sledovat reklamy v televizi. Trápí vás nudný život? Kupte si dobrodružství. Moc práce? Zakupte dovolenou. Starosti? Tahle banka to zařídí, stačí převést své závazky k ní. Chcete být dobrý rodičem? Tak nakupte dětem spoustu zaručeně zdravých bonbónů, tyčinek či vzdělávacích her. A pokud náhodou váš pes nevypadá ve své kůži, vyřešíte to snadno balíkem speciálního psího žrádla.

Problém je, že hodně z nás sleduje podobné rady tak dlouho, že jim pomalu začínáme věřit. Všechny potíže by se snadno vyřešily, pokud budeme mít dost peněz. Najít si ideální partnerku? Víc peněz je určitě řešením. Co na tom, že jste naprosto nesnesitelný? Stačí přece být bohatý... Pokud děti neprospívají ve škole, i zde pomohou peníze. Je tak snadné zaplatit jim domácí učitele... Nebo sponzorovat nějakou aktivitu školy? Že vlastně dítka vídáte jen výjimečně, když náhodou procházíte bytem ve stejnou dobu? Vždyť musíte vydělávat peníze, abyste jim mohli zaplatit lepší život.

Když jsme našli ten správný recept na spokojený život, je to velká úleva. Navíc není nijak komplikovaný. Vlastně jediné, co potřebujeme, je získat spoustu peněz. Není důležité, abychom se snažili být lepšími lidmi. Svůj vzácný volný čas můžeme trávit zcela podle našich představ. A co je na tom nejkrásnější, naše okolí se nám automaticky přizpůsobí. Vždyť si můžeme koupit úplně všechno.

Jenomže jednoduchá řešení mají jednu velkou nevýhodu. Vůbec nemusí fungovat. Když se rozhlédnete kolem sebe, určitě najdete nejeden příklad. Řada dobře vydělávajících lidí se rozvádí, protože přece ten druhý má ustoupit. Nebo raději ani nezaloží rodinu. Vždyť kolem jsou samí hlupáci, kteří neocení dobré finanční zázemí. Nebo si vezměte třeba děti. Místo toho, aby byly poslušné a plnily své povinnosti, hledají někoho, kdo by si s nimi popovídal či pohrál. Rozumnější bude žádné nemít, alespoň zbude víc peněz na spokojený život.

Tak plynou roky. Peněz je stále víc, člověk se ostatně zaměřil na jejich vydělávání a už v tom získal jistou zručnost. Ale nic jiného nemá. Jaksi se mu vytratili přátelé, na rodinu neměl čas. Jeho úsilí po šťastném životě ho o ně obralo. Ledacos si vyzkoušel. Dobrodružství v novém autě? Úžasné přírodní scenérie na druhé straně zeměkoule? Luxusní oblečení? Pohodlné bydlení?

Na začátku si myslel, že to všechno mu přinese spokojenost. A čím víc peněz získá, tím víc radosti si užije. V pozdějším věku už není tak snadné změnit svůj recept na báječné žití, i když vůbec nefunguje. Nakonec se však odvážil a zeptal se: "Co vlastně chci?" A měl velké štěstí, protože se nespokojil s první odpovědí.

Přál si kolem sebe přátele. Rodinu, se kterou bude trávit spoustu času. Výlety do lesa, stanování u rybníka a hlavně lidi, se kterými se může prostě jen tak od srdce zasmát. Ta nejprostší dobrodružství, jako je pozorování motýla či trhání pampelišek s malou vnučkou. Nebo třeba posedět a dívat se, jak roste zahrada, kterou vlastnoručně vytvořil.

Určitě jste si někdy říkali, že by byl váš život nádherný, kdybyste měli spoustu peněz. Možná jste měli smůlu a zapomněli jste se zeptat, co byste si za ně koupili. Nebo jste zůstali u jedné odpovědi a nepátrali jste dál. Jestli vám peníze štěstí nepřinesly, položili jste příliš málo otázek. Zkuste to znovu. Neposlouchejte reklamy ve své hlavě, naslouchejte svým skutečným přáním.

Když nám v životě něco důležitého chybí, stěžujeme si někdy na málo peněz. Ve skutečnosti však chceme něco úplně jiného. Peníze mohou být jednou z cest, jak toho dosáhnout. Ale většinou je spousta jiných a mnohem snazších způsobů, jak skutečně naplnit svá největší přání. Co si přejete vy?

Autor: Lenka Šnajdrová | pondělí 12.3.2018 18:52 | karma článku: 11.13 | přečteno: 273x


Další články blogera

Lenka Šnajdrová

Co je vlastně pravda?

Pochybovali jste někdy? Co je vlastně správná odpověď? Hledat pravdu může být jeden z nejtěžších úkolů. Ale žít bez ní bývá mnohem obtížnější.

17.8.2018 v 9:02 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 225 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Silná osobnost

Jak ji poznáme? A je to vždycky výhoda, být silnou osobností? Pozor, ve skutečnosti takový člověk může vypadat úplně jinak, než si možná myslíte. Ale dokáže žít takový život, jaký si opravdu přeje...

4.8.2018 v 15:01 | Karma článku: 19.14 | Přečteno: 657 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Zlý člověk

Stalo se vám poslední dobou, že vám někdo ublížil? A trápí vás to ještě dnes? Jak to vlastně je se zlými lidmi?

22.7.2018 v 17:27 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 612 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Každému stejně

Už jste slyšeli o experimentu nazývaném „nepodmíněný příjem“? Někoho nadchla myšlenka na svobodu, kterou slibuje. A další lidé se obávají, že povede ke zchudnutí všech. Co si o něm myslíte vy?

12.7.2018 v 7:07 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 502 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Zuzana Zajícová

Virtuální sex, virtuální láska

Stejně jako je mnoho odstínů šedi, stejně tak je i mnoho odstínů lásky. A sexu. V dobách internetových pak se paleta rozšířila nevídaným způsobem.

18.8.2018 v 21:10 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 332 | Diskuse

Klára Tůmová

Tak kdo to má těžší, ženy nebo muži?

Že holky těžší to maj, říkají celé generace žen. Jenže když máme tu rovnoprávnost, kluci to taky chtěj mít těžší.

18.8.2018 v 20:40 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 271 | Diskuse

Kateřina Karolová

Kdy je nejideálnější doba na to, zbavit dítě plenky? Když následky nemusíte řešit vy.

Každé období života dítěte je pro vás, pro matku, zdrojem báječných, nových zkušeností. Přežila jste koliky, růst zubů, první období vzdoru. Druhé období vzdoru. To přetrvává. A je na čase začít trénovat život bez plenky.

18.8.2018 v 19:10 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 684 | Diskuse

Mirka Pantlíková

Bráškové (u dětského psychiatra)

Janouškovi od vedle mají dva kluky. Honzíkovi je pět, mladšímu Tiborkovi čtyři roky. Oba jsou šikovní a bystří, i když Honzík dělá rodičům poslední dobou trochu starosti.

17.8.2018 v 16:38 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 683 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Co je vlastně pravda?

Pochybovali jste někdy? Co je vlastně správná odpověď? Hledat pravdu může být jeden z nejtěžších úkolů. Ale žít bez ní bývá mnohem obtížnější.

17.8.2018 v 9:02 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 225 | Diskuse
Počet článků 53 Celková karma 15.93 Průměrná čtenost 415

Člověk, který se snaží žít spokojeným životem. Profesí jsem psycholožka, nyní jsem na rodičovské dovolené.

V dubnu mi vyšla knížka Psychoterapie našich prababiček. 

Najdete na iDNES.cz